Domowa siłownia – co kupić?

2 min read

Siłownia w domu to komfortowe i oszczędne rozwiązanie. Na początku trzeba zainwestować w potrzebne sprzęty, jednak dzięki temu nie musimy co miesiąc opłacać karnetu do klubu fitness. Przeczytaj nasz artykuł, w którym radzimy co kupić do domowej siłowni.

Hantle – podstawowy sprzęt domowej siłowni

Hantle są podstawowym wyposażeniem domowej siłowni i klubu fitness. Za ich pomocą można wykonać większość ćwiczeń na wszystkie partie ciała, a także wzmocnić mięśnie posturalne. Hantle umożliwiają dobór odpowiedniego obciążenia co do kilograma.

Gumy oporowe

Gumy oporowe są idealnym sprzętem do wykonywania różnych ćwiczeń. Dużym atutem jest to, że można ich używać w każdych warunkach i są one bardzo poręczne. Podobnie jak hantle, gumy dają możliwość progresji poprzez regulację poziomu oporu.

Skakanka

Skakanka jest idealnym rozwiązaniem do redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ zajmuje mało miejsca i jest tańsza od np. rowerka stacjonarnego. Aby skutecznie wykorzystać ten przyrząd, należy wyćwiczyć prawidłową technikę. Skakanie na skakance może być również uzupełnieniem treningu – np. w formie rozgrzewki przed ćwiczeniami aerobowymi lub siłowymi.

Drążek rozporowy do podciągania

Drążek służy przede wszystkim do podciągania, ale można go również używać do ćwiczenia innych partii ciała. Zwis na drążku mocno wzmacnia chwyt. Unoszenie nóg w zwisie na  to doskonałe ćwiczenie dla mięśni brzucha. Na zwykłym rozporowym drążku może być realizowane podciąganie według dwóch wariantów: nachwyt lub podchwyt, podczas którego który mocno pracuje biceps.

Przeczytaj także: Trening nóg w domu.

Rękawiczki treningowe

Rękawiczki treningowe są przydatne zarówno w domowych warunkach, jak i w klubach fitness. Niektóre zawody wymagają dbania o estetykę dłoni, np. prawnicy czy lekarze. Ćwiczenia takie jak martwy ciąg i wiosłowanie sztangą mogą powodować odciski, dlatego dobrym rozwiązaniem jest noszenie rękawiczek sportowych.

Obciążniki

Obciążniki na kostki i ręce to idealne akcesorium, zwłaszcza dla kobiet. Umożliwiają one trening pośladków oraz ramion w domowych warunkach. Dzięki obciążeniom można ćwiczyć wiele partii mięśni, co doskonale wpływa na ich modelowanie i wzmocnienie.

Mata treningowa

Mata do ćwiczeń umożliwia komfortową pozycję leżącą podczas wykonywania różnych aktywności. Dostępna jest w różnych grubościach i rozmiarach, aby dopasować się do potrzeb każdego użytkownika. Mata chroni przed twardym podłożem, zapewniając bezpieczne i skuteczne ćwiczenia.

Ile kosztuje domowa siłownia – wersja podstawowa

Przyrządy do ćwiczeń w domu są dostępne w wielu rozmaitych wariantach. Zakup sprzętu do domowej siłowni wymaga określenia budżetu i preferowanego rodzaju treningu. Wersja podstawowa zawiera niezbędne akcesoria, takie jak mata do ćwiczeń, gumy lub skakanka oraz drążek do podciągania. Koszt takich przyrządów to około 270 zł. Osoby stawiające na trening siłowy mogą dodać hantle, a te preferujące gimnastykę – drabinki gimnastyczne.

Cena domowej siłowni – wersja rozszerzona

Domowa siłownia daje możliwość kontroli nad ilością i rodzajem sprzętu, co pozwala uniknąć wydawania pieniędzy na niepotrzebne akcesoria.

Wersja rozszerzona domowej siłowni może obejmować ławeczkę do ćwiczeń, gryf, hantle z regulacjami ciężarów oraz zestaw obciążeń.

Koszt takiego wyposażenia to około 1600 PLN. Opcje dodatkowe mogą być skierowane również do dzieci – np.: akcesoria gimnastyczne lub ścianki wspinaczkowe.

Sprawdź także: Jak często chodzić na siłownię?

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read