Przyrządy do ćwiczeń w domu 

2 min read

Jeśli nie lubisz chodzić na siłownię lub ćwiczyć na świeżym powietrzu, a mimo to chcesz zadbać o swoją sylwetkę, spróbuj treningu we własnym domowym zaciszu! Obecnie można zaopatrzyć się w wiele sprzętów, które znajdują się na stanie profesjonalnych klubów fitness. Sprawdź, jakie przyrządy do ćwiczeń w domu najbardziej Ci się przydadzą i co możesz dzięki nim osiągnąć!

Przyrządy do ćwiczeń domowych

Obecnie każdy może kupić sprzęt do ćwiczeń o parametrach zbliżonych do wyposażenia siłowni. Dostępne są w różnych cenach, więc łatwo dopasować je nie tylko do swoich potrzeb treningowych, ale również do posiadanego budżetu. Sprzęty, które są najbardziej przydatne do domowych ćwiczeń to przede wszystkim:

  • hantle
  • skakanka,
  • orbitrek,
  • rower stacjonarny,
  • taśmy TRX.

Hantle

Ciągłe polepszanie efektów treningu to przede wszystkim zasługa stopniowo zwiększonego obciążenia. Umożliwi to z pewnością zestaw hantli żeliwnych. Dzięki wielu wariantom wagowym ciężarków z łatwym systemem montażu możesz stale zmieniać intensywność wysiłku w miarę zapotrzebowania. Hantle przydają się najbardziej do ćwiczenia ramion, np. uginanie przedramion czy wyprosty przedramion. Można jednak o wiele bardziej urozmaicić trening z wykorzystaniem tych akcesoriów. Świetną propozycją są brzuszki z uniesionym nad obręcz barkową ciężarkiem, pompki z naprzemiennym przyciąganiem hantli do boków czy też wykroki z hantlami trzymanymi na barkach.

Skakanka

Skakanka to prosty, ale niezwykle popularny i efektywny przyrząd treningowy. Jest szczególnie ceniona przez zawodników sztuk walki. Ma pozytywny wpływ na koordynację nerwowo-mięśniową i wydolność krążeniowo-oddechową. W dodatku skakanie na skakance stanowi świetną rozgrzewkę przed właściwymi ćwiczeniami lub kompleksowy trening kardio. Po opanowaniu techniki pojedynczych skoków można wykonywać trudniejsze elementy, np. double unders, popularne w crossficie. Zdecydowaną zaletą skakanek jest też niska cena i łatwość transportu.

Orbitrek

Orbitrek to sposób na domowy trening kardio, metaboliczny oraz rozgrzewkę. Ćwiczenia są bezpieczne dla osób w każdym wieku. Do pracy angażowane są nie tylko mięśnie nóg, ale też pośladków, ramion oraz brzucha. Umieszczone w przedniej części urządzenia koło zamachowe pozwala na ćwiczenie z różnym oporem, dzięki czemu można dostosować go do poziomu wytrenowania. Solidny trenażer to wydatek rzędu minimum tysiąca złotych. Droższe urządzenia gwarantują wyższą jakość treningu.

Rower stacjonarny

Rowerki stacjonarne są świetną alternatywą dla miłośników przejażdżek rowerowych, a w dodatku można na nich ćwiczyć niezależnie od pogody. Wykorzystywane są do treningu kardio, ale sprawdzają się też jako rozgrzewka przed właściwym treningiem czy trening metaboliczny. Zwykłe rowerki można kupić już za około 500 złotych.

Dla osób początkujących polecane są szczególnie rowerki magnetyczne, ze względu na możliwość śledzenia parametrów treningu na niewielkim, wbudowanym ekranie LCD.

Osoby zaawansowane powinny natomiast wybrać model spinningowy, który dzięki tzw. „ostremu kołu” i koszykom z paskami na stopy pozwala na wykonane intensywnych sprintów. Te z kolei świetnie wpływają na ogólną wydolność oraz tempo spalania tkanki tłuszczowej. 

Taśmy TRX

Taśmy TRX korzystnie wpływają na rozwój mięśni. Ich odpowiednie wykorzystanie pozwala na efektywny trening całego ciała i wykonanie wielu różnorodnych ćwiczeń. Mogą posłużyć do nauki poprawnego wykonywania przysiadów, trzymając za uchwyty, a także pobudzić do pracy mięśnie grzbietu, które odpowiadają za utrzymanie dobrej postawy podczas przyciągania ciała do uchwytów.

Bardziej zaawansowani sportowcy mogą wykorzystać taśmy do pompek z taśmami, by poprzez pracę na niestabilnym podłożu zapewnić silny bodziec do rozwoju mięśni. Dużym wyzwaniem okażą się także spięcia brzucha w podporze przodem lub przyciągania pięt do bioder w leżeniu na plecach. Wszystkie ćwiczenia z taśmami angażują większą ilość mięśni niż bez nich ze względu na konieczność ciągłej stabilizacji i kontroli napięcia. Przed zakupem takiego sprzętu zwróć uwagę na możliwość solidnego zamontowania ich w swoim mieszkaniu lub domu.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read