Jak często chodzić na siłownię?

1 min read

Chcesz usystematyzować swoje treningi i zastanawiasz się, jak często należy chodzić na siłownię? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym unikniesz przetrenowania i osiągniesz zadowalające rezultaty.

Jak często należy ćwiczyć na siłowni?

Każda osoba ma inne wymagania dotyczące ćwiczeń na siłowni, więc nie ma jednej uniwersalnej liczby treningów w ciągu tygodnia. Ogólnymi wskazówkami są:

  • poprawa i utrzymanie sprawności fizycznej – 2-3 dni treningowe na tydzień,
  • utrata masy ciała – 3-4 dni treningowe na tydzień,
  • budowanie mięśni – 3-4 dni treningowe na tydzień.

→→→ Sprawdź także: Co zabrać na siłownię?

Ćwiczenie na siłowni w celu poprawy sprawności fizycznej

Aby osiągnąć wysoką wytrzymałość lub spalać kalorie, należy spróbować trzech dni treningu cardio i dwóch dni ćwiczeń siłowych. W przypadku budowania siły, odwrócić proporcje na 2 dni cardio i 3 ćwiczenia siłowe. Pozostałe 2 dni tygodnia powinny być aktywnymi formami wypoczynku takimi jak spacery czy granie w piłkę. Każdego dnia należy zachować 30 minut aktywności fizycznej.

Jak często chodzić na siłownię?

Ustalając częstotliwość wizyt na siłowni i trenowania, weź pod uwagę swój staż treningowy, charakter treningu, a także intensywność i objętość wysiłku. Przybliżymy Ci kilka zasad.

  1. Ilość treningów dostosuj do wykonywanej podczas nich pracy.Podstawę niektórych treningów stanowi superkompensacja. W takich przypadkach, aby osiągnąć optymalne rezultaty, należy zachować odpowiedni odstęp między ćwiczeniami.
  2. Staż treningowy określa poziom zaawansowania trenującego. Im bardziej doświadczona osoba, tym posiada bardziej wytrenowany organizm i lepiej odczuwa jego pracę.

Osoby początkujące nie powinny stosować objętości i intensywności planów treningowych przeznaczonych dla osób zaawansowanych, gdyż może to prowadzić do przeciążenia organizmu oraz apatii i znużenia.

  1. Objętość i intensywność treningowa są ściśle ze sobą powiązane. Trening nie może jednocześnie być zbyt intensywny i objętościowy, gdy chcesz uniknąć przetrenowania. Proporcje pomiędzy objętością a intensywnością treningu muszą być dostosowane do celu oraz upodobań trenującego.

System Split opiera się na mniejszej częstotliwości treningowej  dla poszczególnych partii mięśni przy duzo wiekszej objetosci tego treningu. Natomiast system FBW bazuje na wysokiej częstotliwości treningowej ale mniejszej objętości.

Czy można ćwiczyć codziennie?

Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób, które chcą ułożyć swój plan treningowy.Czy można ćwiczyć na siłowni każdego dnia? Czy przynosi to zamierzone efekty? Odpowiedź w dużej mierze uwarunkowana jest od charakteru wysiłku oraz celu, jaki chcesz osiągnąć.

Jeśli Twoim marzeniem jest redukcja tkanki tłuszczowej i poprawa ogólnej wydolności pozwala na trenowanie każdego dnia. Plany treningowe, które mają na celu budowanie masy, siły oraz wytrzymałości nie powinny być wykonywane codziennie. W przypadku takich ćwiczeń organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację.

Przeczytaj też: Jak często robić pompki?

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read