Pompki są popularnym ćwiczeniem, które możesz wykonywać praktycznie wszędzie. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, co jest ogromną zaletą w stosunku do wielu innych ćwiczeń siłowych. Czy warto jednak robić pompki codziennie? Sprawdź, czy osiągniesz dzięki temu lepsze efekty! 

Czy warto robić pompki codziennie?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy przede wszystkim od poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Dla początkujących nawet 3 czy 4 serie pompek będą ogromnym wysiłkiem, po którym mięśnie potrzebować będą regeneracji. Przerwa w treningu w przypadku przeciążonych mięśni powinna trwać nawet do 5 dni, dlatego wykonywanie pompek codziennie nie jest wskazane i może prowadzić do kontuzji. 

Duża ilość pompek nie stanowi żadnego wyzwania dla osób zaawansowanych w treningu siłowym. Ich mięśnie szybciej się regenerują i są gotowe do kolejnych wyzwań. Z tego powodu nawet codziennie wykonywane pompki nie są problemem i nie powinny przynieść nieprzyjemnych skutków.

Mimo wszystko, codzienne ćwiczenie w ten sam sposób nie jest polecaną formą aktywności. Jeśli robisz trening każdego dnia, postaraj się, by angażować różne partie mięśni. Dzięki temu te wyeksploatowane będą się regenerować i odpoczywać, a w tkankach zostanie przywrócona odpowiednia równowaga. Dodatkowo, ciągłe wykonywanie tych samych ćwiczeń może szybko zniechęcić do aktywności.

Co dają pompki? 

Pompki są świetnym i docenianym przez wielu sportowców ćwiczeniem. Rozwijają górne partie ciała, ale poza tym mają również sporo innych zalet:

  • wykonywane wraz z ćwiczeniami na inne partie ciała pomagają w budowie symetrycznej sylwetki,
  • do ich wykonywania nie jest potrzebny żaden sprzęt, który spowodowałby wydatki lub konieczność chodzenia na siłownię,
  • podobnie jak w przypadku treningu siłowego, od pompek powinno się robić przerwy.

POPULARNE POSTY