Pompki francuskie 

1 min read

Pompki to bardzo popularne ćwiczenie, a obecnie istnieje bardzo dużo jego zmodyfikowanych rodzajów. Te z kolei nie są już tak bardzo rozpowszechnione, ale również posiadają wiele zalet i warto włączyć je do swojego treningu. Sprawdź, czym są pompki francuskie i jak je wykonywać!

Pompki francuskie – co to jest? 

Pompki francuskie to jeden z wielu rodzajów pompek, które angażują mięśnie klatki piersiowej, ramion, a nawet brzucha. Wykonywane są w pozycji przypominającej siedzenie, dlatego daleko im do tradycyjnych pompek. To ćwiczenie możesz z powodzeniem wykorzystać w parku, w domu czy na siłowni. Przeznaczone jest dla osób, które nie mają problemów z wykonaniem serii klasycznych pompek.

Jak wykonywać pompki francuskie? 

Pompki francuskie sprawdzą się równie dobrze jako rozpoczęcie, jak i zakończenie treningu. Mogą być łączone z innymi wariantami tego ćwiczenia, również z klasycznym. Ich wykonywanie powinno być poprzedzone dobrym przygotowaniem.

Najważniejszy będzie odpowiedni strój, czyli przede wszystkim koszulka i spodenki o elastycznej budowie, które nie będą ograniczać swobody ruchów. Do pompek francuskich przydadzą się też buty sportowe lub specjalne skarpety do ćwiczeń.

Jaka technika dla pompek francuskich? 

Pompki francuskie to inaczej pompki odwrócone, a zyskały to miano ze względu na sposób wykonania. Konieczne jest znalezienie stabilnej podpory do oparcie, np. poręczy. Ręce oraz nogi należy wyprostować, a pięty powinny dotykać podłoża. 

Utrzymując taką pozycję, należy ugiąć ręce w łokciach, a ruch ten powinien przypominać siadanie. Kąt w stawie łokciowym musi wynosić 90 stopni, a dłonie znaleźć się w połowie pleców. W takiej pozycji trzeba pozostać przez kilka sekund. Istotne jest, aby nie przesuwać dłoni na poręczy i nie odrywać pięt od podłogi.

Które mięśnie są zaangażowane w pompki francuskie? 

Główne mięśnie, które są angażowane do pracy podczas wykonywania pompek francuskich to:

  • mięsień naramienny,
  • mięsień trójgłowy ramienia,
  • mięsień czworoboczny.

W ruchu biorą udział także mięśnie pomocnicze takiej jak:

  • mięsień dwugłowy ramienia,
  • mięsień najszerszy grzbietu,
  • mięsień przedramienia,
  • mięsień klatki piersiowej,
  • mięśnie brzucha.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read