Martwy ciąg

1 min read

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc, jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać martwy ciąg.

Jak wykonywać martwy ciąg?

Martwy ciąg to złożone ćwiczenie. Angażuje wiele partii ciała, w tym:

  • mięsień pośladkowy,
  • mięsień dwugłowy uda,
  • mięsień czworogłowy uda,
  • mięsień prostownik grzbietu,
  • mięsień czworoboczny lędźwi,
  • mięsień czworoboczny.

Od czego zacząć wykonywanie martwego ciągu? Zadbaj przede wszystkim o pozycję wyjściową. Należy przejść do półprzysiadu przed sztangą. Ciało jest zaś mocno pochylone. Sztanga znajduje się nad stopami tuż przy piszczelach.

Jeśli chodzi o ramiona, pozostają wyprostowane i ustawione na szerokości barków. Plecy również trzeba wyprostować. Głowa w martwym ciągu stanowi zaś przedłużenie kręgosłupa.

Martwy ciąg a prawidłowy ruch

W martwym ciągu ogromne znaczenie ma prawidłowe wykonywanie ruchu. O czym trzeba pamiętać? 

  1. Podczas utrzymywania pozycji wyjściowej należy wykonać wdech powietrza do brzucha. W momencie unoszenia sztangi z ziemi zrób wyprost w stawach kolanowych i biodrowych.
  1. Sztangę należy prowadzić blisko nóg. Plecy nie mogą wygiąć się w łuk.
  1. W momencie zakończenia ruchu mięśnie brzucha i pośladków pozostają napięte. Zrób wydech.
  1. Końcową pozycję utrzymuj przez sekundę. Przy kolejnym wdechu odstaw sztangę na podłodze. Plecy cały czas są proste,.a mięśnie napięte.
  1. Całość powtarzaj przez określoną liczbę serii.

Martwy ciąg – wskazówki

Jak prawidłowo robić martwy ciąg? Najważniejsze jest utrzymanie prostych pleców. Do ustabilizowania sylwetki niezbędne jest wykonanie wdechu przeponowego, a także napięcie mięśni brzucha.

Całość powinna być wykonywana w powolnym tempie. Dzięki temu można zachować pełne bezpieczeństwo. Natomiast dla wzmocnienia chwytu, jedną ręką warto chwycić sztangę podchwytem. 
Zobacz też, jak wykonywać trening nóg w domu: https://akademia-ruchu.pl/trening-nog-w-domu/.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read

Mięsień czworogłowy uda – ćwiczenia

Partie dolne ciała, a w szczególności mięśnie nóg, mają fundamentalne znaczenie dla naszej sylwetki. Powszechne jest teraz przekonanie, że każdy, kto pragnie mieć dobrze...
akademiaruchu
3 min read