Brzuszki – rodzaje  

2 min read

Brzuszki mogą być wykonywane na wiele sposobów. Im więcej różnych rodzajów brzuszek będzie uwzględnionych w planie treningowym, tym szybciej i skuteczniej osiągniemy pożądany efekt. Sprawdź, jakie są rodzaje brzuszków!

Klasyczne brzuszki

Aby wykonać to ćwiczenie, należy położyć się na plecach z ugiętymi nogami i rozszerzonymi stopami. Następnie spleć dłonie za głową, szeroko rozchylając łokcie. Wraz z wydechem unieś tułów kilka centymetrów nad podłoże i „wciśnij” odcinek lędźwiowy do w podłogę. Na wdechu opuść barki, trzymając stałe napięcie miésni przy opuszczaniu tułowia.

Brzuszki z uniesionymi nogami

Ułóż się na plecach, ugnij nogi w kąt prosty i unieś je tak, aby uda znajdowały się prostopadle do podłogi. Wykonuj zwykłe spięcia brzucha jak w poprzednim ćwiczeniu. Pamiętaj o utrzymaniu kąta prostego pomiędzy udami a łydkami.

Brzuszki skośne

Połóż się na macie na plecach i ugnij nogi w kolanach. Prawa noga wędruje do góry, a stopa opiera się o kolano. Ręce załóż za głowę. Unosząc tułów spróbuj dotknąć lewym łokciem przeciwległe kolano. Odcinek lędźwiowy należy wcisnąć w podłoże u unieruchomić.

Rowerek

Leżąc na plecach, ustaw nogi pod kątem prostym względem podłogi. Ręce załóż za głowę i rozchyl łokcie. Przyciągaj naprzemiennie jedno i drugie kolano do klatki piersiowej, unosząc tułów i dotykaj przednim łokciem przeciwległego kolana.

Brzuszki na stojąco

Stań w prostej pozycji z rękami opuszczonymi wzdłuż korpusu. Wydychając powietrze, dynamicznie unieś wyprostowaną prawą nogę do wysokości talii. Jednocześnie wyciągnij lewą rękę przed siebie tak, aby dotknęła stopy. Nie pochylaj się przy tym. Plecy muszą być cały czas proste. Powtórz ćwiczenie na każdą nogę.

Podciąganie

Leżąc na plecach należy wyprostować nogi w kolanach i unieść je w górę. Ręce podnieś nad głową i podciągając ciało spróbuj dłońmi dotknąć stóp. Podczas wykonywania tego ćwiczenia nogi muszą znajdować się pod kątem prostym do podłoża.

Wypychanie nóg do góry

Leżąc na plecach wyprostuj nogi i podnieś je do góry, zachowując kąt prosty. Ręce powinny być ułożone wzdłuż ciała, a dłonie pod pośladkami. Mocno napinając brzuch i unosząc biodra oraz dolną część pleców, zacznij sprężynować nogami do góry – ma to wyglądać jak próba dotknięcia stopami sufitu. Nie należy zginać nóg w kolanach i obciągać stóp.

Brzuszki z unoszeniem bioder

Połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach, zachowując kąt prosty. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Unieś dolną część pleców oraz biodra, przyciągając kolana do klatki piersiowej. Mocno powinny tu pracować mięśnie brzucha.

Wioślarz

Usiądź na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach, a stopy unieś kilkanaście centymetrów nad ziemię. Ręce trzymaj wyprostowane przed sobą i imituj ruch wiosłowania – odchylając tułów do tyłu uginaj ręce do boków oraz prostuj nogi w kolanach. Wróć do pozycji startowej, trzymając nogi cały czas proste i lekko uniesione ponad powierzchnią ziemi.

Brzuszki na drążku

Złap drążek nachwytem. Złącz nogi i przyciągaj kolana do klatki piersiowej. W trudniejszym wariancie należy proste nogi unosić na wysokość bioder. Podczas tego ruchu miednica powinna lekko wychylać się do przodu.

Jackknives

Podczas ćwiczenia, leżąc na plecach, należy wyprostować ręce i wyciągnąć je do tyłu. Nogi powinny być wyprostowane i uniesione kilka centymetrów nad ziemię. W jednym czasie trzeba unieść tułów oraz ugiąć kolana przyciągając je do klatki piersiowej. Spinając mięśnie, wyciągi nogi przed siebie. Na koniec pozostaje opuszczenie tułowia na podłogę oraz wyprostowanie ramion i nóg – bez całkowitego dotykania ziemi.

Brzuszki z ciężarkami

Podczas leżenia na plecach ugnij nogi w kolanach. W obie ręce weź ciężarki, dopasowując je do swojego poziomu zaawansowania. Z wydechem lekko skręcaj tułów i sięgaj prawym ramieniem na ukos w lewo (ręka na wysokości  kolan). Powtarzaj ten sam ruch kolejnym razem zaczynając od strony przeciwnej.

→→→ Sprawdź także inne ćwiczenia na brzuch.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read