Ćwiczenia na wzmocnienie kolan 

1 min read

Kolana są największym i bardzo istotnym stawem w ludzkim ciele. Niestety mogą być one narażone na wiele urazów, przeciążenia i kontuzje. Z tego powodu warto odpowiednio o nie dbać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie ćwiczenia na wzmocnienie kolan warto wykonywać w domu!

Jak wzmocnić kolana? Ćwiczenia

Najlepszym sposobem na zachowanie  sprawności i funkcjonalności stawów kolanowych jest aktywność fizyczna. W zależności od indywidualnych warunków, zalecane są profilaktyczne ćwiczenia wzmacniające w domu lub takie, wykonywane pod nadzorem rehabilitanta (szczególnie po różnego typu kontuzjach). Poniżej znajdziesz kilka świetnych ćwiczeń na tę partię ciała.

  • Uginanie kolan w pozycji siedzącej – do wykonania ćwiczenia potrzebne jest krzesło – należy na nim usiąść, wygodnie się oprzeć i rozluźnić mięśnie nóg. Następnie naprzemiennie wsuwać stopy jak najdalej pod krzesło, tym samym zwiększając zakres zgięcia kolana.
  • Napinanie mięśni ud – należy położyć się na plecach z wyprostowanymi nogami, a następnie skierować palce stóp do sufitu i przesunąć w kierunku głowy. W kolejnym kroku należy spiąć mięśnie pod kolanami, próbując je wcisnąć w podłoże i w ten sposób wytrzymać, licząc do 5.
  • Unoszenie wyprostowanej nogi – leżąc na plecach należy zgiąć jedną nogę w kolanie, a stopę postawić na podłożu. Druga noga powinna być wyprostowana, a jej palce skierowane do sufitu. Napnij mięsień nad kolanem nogi wyprostowanej i powoli unoś ją do góry – przytrzymaj w powietrzu około 5 sekund.
  • Marsz w miejscu – stojąc w prostej pozycji należy przytrzymać się oparcia krzesła lub blatu stołu i maszerować w miejscu, unosząc kolana jak najwyżej.

Jak wzmocnić kolana podczas zwykłych czynności? 

Kolana można wzmocnić także wykonując codzienne czynności. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości kalorii, które mogą prowadzić do nadwagi, przy której nawet suplementy diety czy ćwiczenia fizyczne nie pomogą obciążonym stawom. Kobiety powinny unikać chodzenia w butach na bardzo wysokich obcasach. Dobór odpowiedniego obuwia jest istotny też podczas treningów. Musi ono dobrze amortyzować wstrząsy i obciążenia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować je z lekarzem. Szybko wykryte przeciążenia lub drobne urazy da się skutecznie leczyć, co pomoże zapobiec poważnym kontuzjom.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read