Co dają przysiady? 

1 min read

Regularne, precyzyjne, najlepiej codzienne wykonywane przysiady przynoszą spektakularne efekty. Od wymodelowania sylwetki, przez poprawę kondycji, aż po wzmocnienie siły mięśniowej. Angażują do aktywności przede wszystkim mięśnie pośladków oraz ud. Ponadto nie są zbyt wymagającymi ćwiczeniami. Dowiedz się, co możesz stać się z Twoim ciałem, jeśli zdecydujesz się na systematyczne wykonywanie przysiadów.

Co dają przysiady – efekty 

Jakie dokładnie efekty możesz uzyskać, robiąc przysiady? Gdy zginasz kolana, angażujesz w ten sposób do pracy tylne mięśnie ud, które nazywana są kulszowo-goleniowymi. Natomiast, gdy je prostujesz, modelujesz w ten sposób mięśnie czworogłowe ud.

Podczas zginania, a następnie prostowania kolan, do pracy pobudzonych zostaje wiele innych partii mięśniowych m.in. pośladkowe, niektóre z mięśni pleców, skośny mięsień zewnętrzny brzucha oraz brzuchaty łydki. 

Wykonując przysiady, zyskujesz:

  • wzmocnienie mięśni zarówno pleców, ud, pośladków, łydek, jak i brzucha
  • lepszą ruchomość stawową
  • znaczne zwiększenie gęstości swoich kości
  • wyrobienie większego wyczucia równowagi.

Ponadto, jeżeli zdecydujesz się na robienie przysiadów z obciążeniem np. przy użyciu hantli, wzmocnisz w ten sposób mięśnie czworoboczne, naramienne, a nawet biceps (mięsień dwugłowy ramienia).

Ile kalorii spala się podczas robienia przysiadów?

Na liczbę spalonych kalorii wpływa wiele czynników. Do najważniejszych należą: 

  • intensywność wykonywanych przysiadów
  • waga ciała osoby wykonującej
  • czas trwania całego treningu. 

By móc wyliczyć dokładną ilość kalorii, które zostały spalone w trakcie ćwiczenia (bez dodatkowego obciążenia np. w formie sztangi), warto skorzystać z poniższego wzoru:

Masa ciała podana w funtach (funt, czyli lbs; 1 kg to mniej więcej 2,2 lbs) x 0,96

Następnie otrzymany wynik musisz pomnożyć przez ilość minut, jaką wynosił Twój trening przysiadów. Uzyskana w ten sposób suma jest liczba spalonych przez Ciebie kalorii.

Dla przykładu osoba ważąca 65 kg, czyli ok. 143 lbs podczas 15-minutowego wykonywania przysiadów może spalić w granicach 205 kcal.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read