Pompki damskie 

1 min read

Dla kobiet, szczególnie początkujących, tradycyjne pompki mogą okazać się zbyt wymagającym ćwiczeniem, choć z pewnością zachęcają możliwymi do osiągnięcia efektami. Nie gorsze można uzyskać dzięki damskim pompkom. Ta uproszczona wersja pomaga na wiele problemów, z którymi często borykają się panie. Sprawdź, jak je wykonywać i jakich rezultatów możesz się spodziewać!

Na czym polegają pompki damskie? 

Pompki damskie to uproszczona wersja klasycznego, popularnego ćwiczenia. Zamiast stóp wspartych na czubkach palców, ciało opiera się na ugiętych kolanach. Mimo mniejszego poziomu trudności, taka pompka daje równie dobre efekty. Przy jej wykonywaniu pracuje wiele mięśni, m.in. klatki piersiowej, ud, ramion i brzucha. Pomaga w zwalczaniu problemu opadającego biustu czy wiszącej skóry ramion. Włączenie tego ćwiczenia do treningów pomoże zwiększyć wytrzymałość organizmu i ujędrnić ciało.

Jak robić pompki damskie? 

Systematyczność treningu to tylko połowa sukcesu w drodze do osiągnięcia upragnionych efektów. Równie ważna jest prawidłowa technika.

W celu wykonania ćwiczenia należy położyć się na brzuchu, a dłonie umieścić płasko po obu stronach ciała, na wysokości ramion. Powinny być rozstawione nieco szerzej niż barki. Następnie należy delikatnie ugiąć nogi w kolanach, a stopy skrzyżować i unieść w górę. Kolejnym krokiem jest uniesienie do góry tułowia poprzez wyprostowanie rąk w łokciach. Plecy powinny być wyprostowane, a uda i głowa stanowić przedłużenie kręgosłupa. Ważny jest też spięty brzuch. Należy wytrzymać kilka sekund, opierając się jedynie na dłoniach i kolanach. 

Następnie trzeba ugiąć ręce, a tułów opuścić jak najniżej, jednak nie do samego podłoża. W przypadku osób początkujących wystarczy obniżenie do momentu, kiedy między ramionami wytworzy się kąt prosty. Potem znowu należy wyprostować ręce i podnieść ciało w górę. Ćwiczenie najlepiej powtarzać minimum 10 razy na serię.

Co dają pompki damskie?

Jakich efektów możesz się spodziewać, włączając pompki damskie do swojego planu treningowego? Przede wszystkim:

  • ujędrnienia biustu, dzięki wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej, które odpowiadają za podtrzymywanie piersi,
  • wyszczuplonych i bardziej jędrnych ramion,
  • optycznego powiększenia piersi, dzięki ich uniesieniu,
  • poprawy wydolności, wytrzymałości i większej siły,
  • ogólnego wzmocnienia ciała – mięśni pleców, brzucha, ud i pośladków.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read