Ćwiczenia na kółku 

2 min read

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha (inaczej ab wheel) jest idealny przyrządem dla osób, które chcą urozmaicić swoje treningi i zmusić mięśnie do wytężonej pracy. Używanie tego akcesorium wymaga cierpliwości i wytrwałości, szczególnie na początku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak używać kółka treningowego!

Do czego służy kółko treningowe i jak działa?

Kółko do ćwiczeń to niewielki przedmiot z jednym lub dwoma kółkami, które są ze sobą połączone za pomocą stalowego pręta. Kółko z dwoma kołami daje lepszą stabilność i jest tylko nieznacznie droższe od ab wheel z jednym kołem.

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha z dwoma kołami jest zalecane szczególnie dla osób początkujących, natomiast to z jednym kołem – dla osób zaawansowanych. Dzieje się tak ze większy wysiłek, jaki należy włożyć w utrzymanie równowagi.

Ćwiczenia z ab wheel są skuteczne w treningu mięśni brzucha. Odpowiednio działają także na mięśnie posturalne, czyli mieście naramienne, pleców, odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz tłoczni brzusznej. Mięśnie posturalne umożliwiają utrzymania prawidłowej postawy i zabezpieczają kręgosłup przed przeciążeniami.

Czytaj też: Ćwiczenia na pośladki w domu.

Jak ćwiczyć przy pomocy kółka?

Kółko do ćwiczeń można wykorzystać do różnych aktywności, ale należy pamiętać o utrzymaniu wyprostowanych pleców podczas kierowania koła. Początkowo należy wykonywać jednokrotne ćwiczenia z kółkiem, a docelowo powtarzać je 10 razy w 3 seriach. Poniżej znajdziesz spis najpopularniejszych ćwiczeń z kółkiem.

Brzuszki z kółkiem do ćwiczeń

Brzuszki z kółkiem to popularne ćwiczenie, odpowiednie dla osób na różnym poziomie sprawności. Aby je wykonać, należy uklęknąć na macie lub rogu dywanu/koca oraz chwycić za uchwyty kółka i wyprostować dłonie. Następnie trzeba odjechać kółkiem do przodu jak najdalej potrafimy – należy przerwać, gdy poczujesz maksymalne napięcie mięśni brzucha i powoli wrócić do pozycji startowej.

Brzuszki z kółkiem do ćwiczeń z pozycji stojącej

Mistrzowie operowania kółkiem mogą skorzystać z tej wersji ćwiczenia. Ustawienie: prosta pozycja w rozkroku, na szerokość barków. Skieruj kółko maksymalnie do przodu, nie opierając przy tym kolan o podłogę. Powróć do pozycji startowej.

Ćwiczenie z kółkiem do ćwiczeń z uklęku

Takie ćwiczenie może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych osób.. Należy klęknąć na macie i wyprostować plecy. Kółko ustawiamy na podłodze i jedziemy nim jak najdalej w przód. Następnie wracamy do pozycji początkowej..

Ćwiczenie z kółkiem do ćwiczeń z pozycji deski

To dość skomplikowane ćwiczenie. Do jego wykonania niezbędne jest kółko do ćwiczeń, które posiada specjalne platformy na stopy i dodatkowe uchwyty piankowe, stabilizujące stopy.

Ustaw się na macie w pozycji deski. Ręce wyprostuj w łokciach, a kółko umieść kółko między nogami. Połóż stopy na uchwytach. W trakcie ćwiczenia ręce oraz plecy powinny stale być wyprostowane, a nogi proste nogi wykonują ruch, przetaczając kółko do przodu i do tyłu.

Brzuszki skośne z kółkiem do ćwiczeń

W pozycji leżącej na macie ugnij nogi w kolanach i umieść je na platformach koła. Rób brzuszki skośne: ręce załóż na głowę i unoś ciało. Spróbuj lewym łokciem dotknąć prawej nogi, a później na odwrót. To ćwiczenie nie wymaga ruszania kółkiem. Jest ono jedynie utrudnieniem, które pozwoli lepiej napiąć mięśnie brzucha.

Efekty ćwiczeń z kółkiem

Ćwiczenia z kółkiem wzmacniają mięśnie brzucha, pleców i naramiennych. Warianty ćwiczeń są wielorakie, więc bez problemu można ćwiczyć nie tylko brzuch, ale też łydki, uda, pośladki i nogi. Za pomocą takiego treningu poprawia się postawa ciała podczas aktywności i na co dzień. Regularne ćwiczenia z wykorzystaniem ab wheel zwiększają wytrzymałość i polepszają równowagę. Kółko jest skuteczną metodą redukcji bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

→→→ Może Cię zainteresować także: Ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read