Rodzaje kuponów bukmacherskich 

9 min read

Bukmacherka to wyjątkowo interesujące hobby, które cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie bukmacherzy oferują szeroki wybór rodzajów zakładów bukmacherskich, a każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi zasadami. Przed rozpoczęciem przygody z bukmacherką warto poznać te rodzaje zakładów i dowiedzieć się jakie są ich cechy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj różne rodzaje kuponów bukmacherskich!

description: Chcesz typować wydarzenia sportowe? Sprawdź, jakie rodzaje kuponów bukmacherskich może obstawić!

1X2 – proste rodzaje zakładów bukmacherskich

Zakład typu 1X2 jest uważany za jeden z najpopularniejszych. Oceny wyników mogą przybierać trzy formy: wygrana gospodarza spotkania (1), remis (X) lub wygrana gości (2). Typujący ma zatem trzy możliwości wyboru. Możesz postawić taki zakład wybierając jeden z meczów dostępnych w ofercie na dzisiaj Go+Bet!

Podwójna szansa 1X, X2, 12

Zakłady z podpórką, inaczej zwane szczególnymi zakładami bukmacherskimi, dają nam możliwość obstawiania wyniku spotkania poprzez dodanie jeszcze jednej opcji. Możemy wybrać opcje 1x lub x2 – pierwsza oznacza sukces gospodarzy lub remis, a druga oznacza sukces gości albo remis. Tylko jeśli mecz zostanie rozstrzygnięty na korzyść drużyny przeciwnej, nasz zakład nie wejdzie.

Jeśli bukmacher nie oferuje nam opcji 1X/X2, istnieje sposób na samodzielne jej obliczenie. Oznacza to przeliczenie stawki na taki sposób, aby obydwie stawki dały identyczną kwotę w przypadku wygranej. Do tego celu można używać specjalnych arkuszy kalkulacyjnych do podpórek lub dokonać obliczeń na podstawie określonego wzoru matematycznego.

Stawka * kurs na X / (kurs na 1 + kurs na X)100 * 3,6 / (3,2+3,6) = 360

Aby zminimalizować szanse na popełnienie błędu i osiągnięcie zamierzonego celu, gracze powinni poświęcić odpowiednią uwagę przy wykonywaniu obliczeń, które są jednak stosunkowo proste. 

Zakład dwudrogowy 12

Zakład dwudrogowy jest szczególnie często stosowany w dyscyplinach sportowych, w których mecz nie kończy się remisem, lecz skutkuje zwycięstwem jednej ze stron. Siatkówka czy tenis ziemny to przykłady dyscyplin, gdzie można zastosować taki typ zakładu. W praktyce zapis 12 oznacza, że albo wygra drużyna gospodarzy, albo drużyna gości – nie ma możliwości remisu. Zakłada on więc tylko dwa scenariusze i opiera się na analizie potencjalnych wyników spotkania lub serii spotkań.

1 Połowa/ Spotkanie

Zakład 1 Połowa/ Spotkanie to jeden z najbardziej popularnych zakładów bukmacherskich, który polega na obstawieniu wyniku meczu do przerwy i na koniec spotkania. Gracze mają możliwość postawienia:

 • 1/1 – gospodarze wygrywają do przerwy i na koniec meczu,
 • 1/0 – gospodarze wygrywają do przerwy i remisują na koniec meczu,
 • 1/2 – gospodarze wygrywają do przerwy i przegrywają na koniec meczu,
 • 0/1 – remis do przerwy i wygrana gospodarzy na koniec meczu,
 • 0/0 – remis do przerwy i na koniec meczu,
 • 0/2 –remis do przerwy i wygrana gości na koniec meczu,
 • 2/1 – goście wygrywają do przerwy i remisują na koniec meczu,
 • 2/0 – goście wygrywają do przerwy i gospodarze wygrywają na koniec meczu,
 • 2/2 – goście wygrywają do przerwy i na koniec meczu.

Zakład bez remisu – Draw No Bet

Zakłady bez remisu są doskonałą alternatywą dla typowania zwycięzcy meczu i polegają na zabezpieczeniu się przed wynikiem remisowym. Gracz w takich zakładach może postawić na gospodarza lub gości, a jeśli spotkanie zakończy się remisem, jego stawka będzie mu zwrócona. Draw No Bet (DNB) jest popularnym rodzajem zakładu podwójnej szansy i polega on na podzieleniu stawki, jaka ma być postawiona przez kurs na remis w spotkaniu. W ten sposób wiemy ile konkretnie należy postawić na każdy scenariusz – zwycięstwo gospodarzy lub gości. Sprawia to, że gracz może ograniczyć swoje ryzyko i uchronić się przed poniesieniem straty, jeśli mecz nie będzie miał określonego rozstrzygnięcia.

ML, czyli dwutorowe rodzaje zakładów bukmacherskich

Zakład dwutorowy w dyscyplinach wyniku dychotomicznego jest bardzo interesującą opcją dla tych, którzy szukają sposobu na zarabianie pieniędzy. W takich zakładach nie ma mowy o remisie i do zakładu dochodzi dogrywka. Moneyline jest podobny do Draw Bet, ale istnieje kilka ważnych różnic. Przede wszystkim Moneyline uwzględnia czas gry dogrywkowej, podczas gdy Draw No Bet skupia się jedynie na regulaminowym czasie meczu. Co więcej, w ML nie ma możliwości otrzymania zwrotu stawki w przypadku remisu. 

Zakłady under/over (U/O)

Zakłady under/over stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów typów zakładów bukmacherskich, w którym gracze obstawiają wynik poniżej lub powyżej ustalonego poziomu. Najczęściej spotykanymi wartościami są 2,5 bramki, dlatego weźmiemy je pod uwagę na przykładzie piłki nożnej. Postawienie over 2,5 oznacza, że liczba bramek musi przekroczyć wartość 2,5 w meczu, aby zakład został rozstrzygnięty jako wygrany. Natomiast postawienie poniżej 2,5 oznacza, że liczba bramek musi być mniejsza od tej wartości. Jeśli dojdzie do trzech lub więcej goli – zakład będzie uznany jako przegrany. 

Zakłady over/under to typ zakładów bukmacherskich, w których ocenia się, czy liczba określonych zdarzeń w danym meczu będzie mniejsza, czy większa niż z góry określona wartość. Taki rodzaj zakładów można trafić przede wszystkim na mecze piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego i boksu. Zakłady O/U można postawić nie tylko na liczbę bramek (over/under 0.5, 1.5 itd.), ale także na żółte i czerwone kartki, faule w grze, ilość punktów uzyskanych podczas danego seta lub rundy oraz inne czynniki. Co ważne, tego typu zakłady dotyczą regulaminowego czasu gry (chyba że bukmacher zadecyduje inaczej). 

Handicap europejski (EH) i handicap azjatycki (AH)

Handicap to zakład, który ma na celu wyrównanie szans na zwycięstwo dla słabszej drużyny w meczu. Można to zilustrować sytuacją, gdy dana drużyna otrzyma handicap +1.0 przed spotkaniem i jeśli mecz zakończy się remisem, to wygrana należeć będzie do niej. Zazwyczaj różnica handicapowa jest stosunkowo niewielka, aby dać słabszej stronie realne szanse na wygraną lub remis. Handicap może być ustalony tak, by faworyzować jednostronnie lub obie strony – np. jeśli silniejsza drużyna ma +2.0 handicapu, to aby wygrać musi mieć przewagę trzech bramek. Zakłady o konstrukcji handicapu mogą być dochodowe dla osób potrafiących trafnie określić ich formułę i idealnie dopasować je do aktualnych okoliczności spotkania.

Zakłady bukmacherskie oferują dwa rodzaje handicapu – europejski (EH) i azjatycki (AH, popularnie określany jako „azjan”). Handicap w prosty sposób definiowany jest jako uproszczone zmiany reguł meczu celem zmniejszenia przewagi faworyta. Sprawdź, czym różnią się te dwa rodzaje.

Handicap europejski (EH)

Handicap trzydrogowy (1X2) jest bardzo popularny wśród legalnych bukmacherów. W tym rodzaju zakładu, aby wyrównać szanse na obie drużyny, stosuje się liczby całkowite. Są one dodawane lub odejmowane od wyniku końcowego meczu.

Handicap 0:1:

 • handicap -1 – uznany za zwycięski w przypadku różnicy minimum dwóch goli na korzyść gospodarzy,
 • handicap 0 – uznany za zwycięski w przypadku wygranej gospodarzy jedną bramką,
 • handicap +1 – uznany za zwycięski w przypadku remisu lub zwycięstwa gości.

Handicap 1:0:

 • handicap -1 – uznany za zwycięski w przypadku różnicy minimum dwóch goli na korzyść gości lub przy remisie lub zwycięstwie gospodarzy,
 • handicap 0 – uznany za zwycięski w przypadku wygranej gości jedną bramką,
 • handicap +1 – uznany za zwycięski w przypadku remisu lub zwycięstwa gospodarzy.

Stosowanie handicapu wpływa także na wysokości kursów. Na przykład, jeśli do wygranej Bayernu bukmacher oferował kurs 1,11, to po zastosowaniu handicapu -2:0 jego wartość zmieniła się na 2,04. 

Handicap azjatycki (AH)

W handicapie azjatyckim uwzględniane są również postawione liczby całkowite (np. +2,0), połówki (np. +1,5) lub nawet ćwiartki (np. -0,25). Dzięki temu istnieje większa szansa na wygranie i lepsze dopasowanie poziomu trudności do umiejętności gracza.

Zakłady na żółte i czerwone kartki – emocje podczas spotkania

Zakłady bukmacherskie na żółte i czerwone kartki to jeden z najprostszych do zrozumienia rodzajów zakładów. Ich popularność bierze się stąd, że w różnych dyscyplinach sportowych często spotykamy się z wydawaniem przez sędziego kar czerwonej lub żółtej kartki. Istnieje kilka możliwości postawienia takiego typu zakładu – można obstawiać ilość spodziewanych kartek albo ich obecność lub brak w danej grze. Bukmacher oferuje takie rodzaje gier, ponieważ są one minimalnie skomplikowane i relatywnie łatwe dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z bukmacherką. Możliwe typy zakładów:

 • czerwona kartka w meczu (tak lub nie),
 • dany zawodnik otrzyma czerwoną kartkę (tak lub nie),
 • czas pierwszej kartki,
 • liczba kartek w meczu (także w wersji z handicapem),
 • pierwsza/ostatnia kartka w meczu,
 • dany zawodnik otrzyma kartkę (tak lub nie),
 • który zespół otrzyma więcej kartek,
 • liczba punktów za kartki w meczu.

Stawiając zakłady bukmacherskie na żółte i czerwone kartki musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim należy przeanalizować regulamin danego bukmachera, aby określić jak liczy on kartki w meczu. Może bowiem się zdarzyć sytuacja, gdy dwa żółte kartki naliczone jednemu piłkarzowi będą liczone jako jedna czerwona. W takim przypadku bukmacher może policzyć trzy kartki – pierwszą żółtą i drugą żółtą oraz czerwoną lub zliczać tylko dwie – pierwszą żółtą i drugą żółtą (pomijając czerwono-żółty „pakiet”).

Aby mieć większe szanse na trafienie postaci zakładu warto również bliżej przyjrzeć się charakterowi spotkania – drużyny, ich aktualna forma, obecność lub brak ważnych piłkarzy czy szarże arbitra mogą determinować ilości kartek naliczanych w meczu.

Liga spotkania

Liga, w której rozgrywane są mecze, stanowi jeden z najważniejszych czynników określających styl gry i temperament poszczególnych drużyn. Nawet niewielkie różnice kulturowe między krajami mogą powodować ogromne różnice w dynamice sportowej. Portugalia, Hiszpania czy Włochy słyną z mocnego i agresywnego stylu gry, który często wiąże się ze sporadycznym pojawianiem się żółtych i czerwonych kartek. Zupełnie inna sytuacja panuje natomiast na boiskach podczas rozgrywek w skandynawskich krajach: tam dyscyplina sportowa ma głównie charakter fizyczny i techniczny, a mniejsze jest ryzyko pojawienia się upomnień dla graczy.

Charakterystyka zawodników

Piłka nożna jest pełna zawodników o gorącym usposobieniu i nierzadko wręcz agresywnym zachowaniu na boisku. Wiemy, że niektórzy gracze mają skłonność do faulowania, dlatego warto przed postawieniem zakładu (np. dotyczącego czy dany zawodnik otrzyma kartkę) poznać dokładnie historię różnych incydentów, w których miał udział dany piłkarz. W każdym meczu obecne są statystyki dotyczące ilości fauli popełnionych przez daną drużynę czy poszczególnych graczy, co może być przydatnym narzędziem do badania ich skłonności.

Ranga spotkania i jego charakter

Kolejnym czynnikiem, który ma duży wpływ na ilość żółtych i czerwonych kartek podczas meczów piłkarskich jest stopień napięcia i nastawienie drużyn w trakcie spotkania. Z reguły w przypadku meczów między zaprzyjaźnionymi drużynami zawodnicy starają się unikać fauli oraz niepotrzebnych kontuzji, a emocje są mniej ostre niż w przypadku derbów.

Natomiast mecze typu derby to intensywne spotkanie, w którym żadna ze stron nie chce odpuścić i oba zespoły stają do boju pragnąc pokonać rywala, co powoduje, że czeka nas większa dawka adrenaliny oraz możliwość pojawienia się licznych kartek. Tak samo sytuacja weryfikuje się w meczach o stawkę – silne chęci zwycięstwa prowokują do agresji na boisku, czego skutkiem są liczne upomnienia szkoleniowców i arbitrów.

Taktyka zespołu

Aby dobrze ukierunkować swoje typy, trzeba analizować strategię i taktykę danego zespołu oraz obserwować ostatnie mecze. Istotne są także wszelkie informacje dotyczące stanu kadry – czy jakiś piłkarz jest bliski przekroczenia limitu żółtych/czerwonych kartek. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie statystyk skrzydłowych, którzy mają istotne znaczenie dla parytetu sił na boisku.

Grając w ten sposób, typer może wykorzystać swoje umiejętności analityczne lub polegać na doświadczonym typującym dla większych szans wygranej. Oprócz zakładów na kartki można również postawić na inne typy gier: od meczowego handicapu po liczbę bramek strzelonych przez obydwa zespoły.

Zakład na rzuty karne (Penalty) 

Rzuty karne wywołują zazwyczaj mieszankę emocji wśród graczy, kibiców i bukmacherów. W takiej sytuacji trzeba połączyć umiejętności, biegłość, formę i szczęście. Obstawianie na rzuty karne w zakładach bukmacherskich zwiększa stres i napięcie. Najpopularniejsze typy zakładów na rzuty karne obejmują sprawdzenie, czy w meczu padnie rzut karny, określenie, czy pierwszy rzut karny będzie podyktowany w pierwszej lub drugiej połowie spotkania, ustalenie kto będzie dokonywał tego ruchu (przed końcem regulaminowego czasu gry), a także przewidzenie zwycięstwa jednego zespołu po dogrywce lub czy podczas tego rzutu padnie gol (sporadycznie dostępnych jako zakłady na żywo).

Statystyki pokazują, że szanse na strzelenia bramki przy tych okazjach szacuje się na 75-80%.

Następna bramka (Next Goal)

To rodzaj zakładu, który może mieć dwa lub trzy warianty wyników. Przy dwóch wariantach zakładu stawka jest zwrócona, jeśli żaden z drużyn nie strzeli gola. Natomiast w przypadku trzech wariantów do wyboru jest dodatkowo opcja „bez gola” (No Goal). W tym drugim przypadku prowizja pobierana od bukmachera jest często niższa. Zakłady bez gola cieszą się coraz większym powodzeniem – pozwalają one na ubezpieczenie się przed stratami i dają szanse na osiągnięcie wyższych wygranych.

Pierwsze zdarzenie

W zakładach na pierwsze zdarzenie gracz ma za zadanie określić, które z wymienionych wydarzeń nastąpi jako pierwsze podczas spotkania. Zazwyczaj istnieje możliwość rozróżnienia pomiędzy częściami spotkania, takimi jak pierwsza połowa czy druga połowa.

Możemy obstawiać jako pierwsze zdarzenie w meczu:

 • auty,
 • rzuty wolne,
 • rzuty rożne,
 • zdobycie bramki,
 • wykonanie tzw. piątki,
 • udzielenie pomocy lekarskiej,
 • zmiana na boisku,
 • rzut karny,
 • koniec pierwszej połowy spotkania,
 • koniec spotkania.

Pierwsza rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas obstawiania pierwszego zdarzenia jest to, aby dokładnie śledzić przebieg spotkania. Najlepiej jest oglądać je na żywo i być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, gdyż niektóre sytuacje mogą nie zostać odnotowane w oficjalnych statystykach. Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że bukmacherzy czasem popełniają błędy w rozliczaniu tego typu zakładów.

Pozostałe rodzaje zakładów bukmacherskich

Inne zakłady, jakie można typować to:

 • rezultat do przerwy – zakład, w którym gracz musi wytypować wynik spotkania do czasu zakończenia pierwszej połowy, biorąc pod uwagę również doliczony czas gry,
 • czas, w którym nastąpi dane zdarzenie,
 • strzelec bramki,
 • dokładny wynik, polegający na określeniu tego jakim ostatecznie rezultatem zakończy się spotkanie,
 • oba zespoły strzelą bramkę.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read