Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha (inaczej ab wheel) jest idealny przyrządem dla osób, które chcą urozmaicić swoje treningi i zmusić mięśnie do wytężonej pracy. Używanie tego akcesorium wymaga cierpliwości i wytrwałości, szczególnie na początku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak używać kółka treningowego!
Do czego służy kółko treningowe i jak działa?
Kółko do ćwiczeń to niewielki przedmiot z jednym lub dwoma kółkami, które są ze sobą połączone za pomocą stalowego pręta. Kółko z dwoma kołami daje lepszą stabilność i jest tylko nieznacznie droższe od ab wheel z jednym kołem.
Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha z dwoma kołami jest zalecane szczególnie dla osób początkujących, natomiast to z jednym kołem – dla osób zaawansowanych. Dzieje się tak ze większy wysiłek, jaki należy włożyć w utrzymanie równowagi.
Ćwiczenia z ab wheel są skuteczne w treningu mięśni brzucha. Odpowiednio działają także na mięśnie posturalne, czyli mieście naramienne, pleców, odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz tłoczni brzusznej. Mięśnie posturalne umożliwiają utrzymania prawidłowej postawy i zabezpieczają kręgosłup przed przeciążeniami.
Czytaj też: Ćwiczenia na pośladki w domu.
Jak ćwiczyć przy pomocy kółka?
Kółko do ćwiczeń można wykorzystać do różnych aktywności, ale należy pamiętać o utrzymaniu wyprostowanych pleców podczas kierowania koła. Początkowo należy wykonywać jednokrotne ćwiczenia z kółkiem, a docelowo powtarzać je 10 razy w 3 seriach. Poniżej znajdziesz spis najpopularniejszych ćwiczeń z kółkiem.
Brzuszki z kółkiem do ćwiczeń
Brzuszki z kółkiem to popularne ćwiczenie, odpowiednie dla osób na różnym poziomie sprawności. Aby je wykonać, należy uklęknąć na macie lub rogu dywanu/koca oraz chwycić za uchwyty kółka i wyprostować dłonie. Następnie trzeba odjechać kółkiem do przodu jak najdalej potrafimy – należy przerwać, gdy poczujesz maksymalne napięcie mięśni brzucha i powoli wrócić do pozycji startowej.
Brzuszki z kółkiem do ćwiczeń z pozycji stojącej
Mistrzowie operowania kółkiem mogą skorzystać z tej wersji ćwiczenia. Ustawienie: prosta pozycja w rozkroku, na szerokość barków. Skieruj kółko maksymalnie do przodu, nie opierając przy tym kolan o podłogę. Powróć do pozycji startowej.
Ćwiczenie z kółkiem do ćwiczeń z uklęku
Takie ćwiczenie może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych osób.. Należy klęknąć na macie i wyprostować plecy. Kółko ustawiamy na podłodze i jedziemy nim jak najdalej w przód. Następnie wracamy do pozycji początkowej..
Ćwiczenie z kółkiem do ćwiczeń z pozycji deski
To dość skomplikowane ćwiczenie. Do jego wykonania niezbędne jest kółko do ćwiczeń, które posiada specjalne platformy na stopy i dodatkowe uchwyty piankowe, stabilizujące stopy.
Ustaw się na macie w pozycji deski. Ręce wyprostuj w łokciach, a kółko umieść kółko między nogami. Połóż stopy na uchwytach. W trakcie ćwiczenia ręce oraz plecy powinny stale być wyprostowane, a nogi proste nogi wykonują ruch, przetaczając kółko do przodu i do tyłu.
Brzuszki skośne z kółkiem do ćwiczeń
W pozycji leżącej na macie ugnij nogi w kolanach i umieść je na platformach koła. Rób brzuszki skośne: ręce załóż na głowę i unoś ciało. Spróbuj lewym łokciem dotknąć prawej nogi, a później na odwrót. To ćwiczenie nie wymaga ruszania kółkiem. Jest ono jedynie utrudnieniem, które pozwoli lepiej napiąć mięśnie brzucha.
Efekty ćwiczeń z kółkiem
Ćwiczenia z kółkiem wzmacniają mięśnie brzucha, pleców i naramiennych. Warianty ćwiczeń są wielorakie, więc bez problemu można ćwiczyć nie tylko brzuch, ale też łydki, uda, pośladki i nogi. Za pomocą takiego treningu poprawia się postawa ciała podczas aktywności i na co dzień. Regularne ćwiczenia z wykorzystaniem ab wheel zwiększają wytrzymałość i polepszają równowagę. Kółko jest skuteczną metodą redukcji bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.→→→ Może Cię zainteresować także: Ćwiczenia ogólnorozwojowe.