Pompki diamentowe 

1 min read

Pompki należą do ćwiczeń, które znają już uczniowie ze szkół podstawowych, gdyż wykonują je na lekcjach wychowania fizycznego. Są doskonałym elementem treningowym, który przyczynia się do wzmocnienia mięśni, a także ich rozbudowy. Jednymi z najpopularniejszych wariantów są pompki diamentowe. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają oraz jak i dlaczego warto je wykonywać.

Pompki diamentowe – co to jest?

Pompki diamentowe, znane również jako pompki wąskie, zawdzięczają to określenie specyficznemu ułożeniu dłoni. Mianowicie podczas ich wykonywania dłonie swoim ułożeniem przypominają diament. Są nieco trudniejsze niż tradycyjne pompki, jednak nie na tyle, by ich nie zrobić. Przy odrobinie wysiłku prawie każdy sobie z nimi poradzi.

Wspomniane charakterystyczne ułożenie dłoni na kształt diamentu sprawia, że najbardziej skupiamy się na klatce piersiowej, a także barkach i tricepsach. Dodatkowo pracują tu mięśnie pleców, barków, tułowia, pośladków czy czworogłowe. Można więc śmiało stwierdzić, że całe ciało zostaje pobudzone do działania.

Pompki diamentowe są dużo skuteczniejszą techniką niż klasyczne.

Jakie efekty dają pompki diamentowe? 

Wyniki obserwacji wykazują, że zmienne ułożenia dłoni w trakcie wykonywania pompek diamentowych pozwala na izolowanie zarówno wielu mięśni, jak i poziomu ich dynamiki pracy. Aby osiągnąć najwyższą aktywność mięśniową podczas ćwiczeń, pompki muszą być robione z rękami ułożonymi w wąską podstawę. Stąd też pompki diamentowe uchodzą za znacznie efektywniejsze od innych wariantów.

Pierwsze rezultaty regularnie wykonywanych pompek wąskich dostrzeżesz już w ciągu pierwszych tygodni. Zauważalna będzie zmiana wyglądu pleców oraz ramion, a po pewnym czasie widoczny stanie się wyrzeźbiony kaloryfer. 

Ponadto poprawi się także mechanika oddychania za sprawą wzmocnienie mięśni pasa barkowego oraz międzyżebrowych. 

Pompki diamentowe są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy pragną pozbyć się tkanki tłuszczowej. Intensywnie wykonywane ćwiczenia pozwolą w krótkim czasie spalić zbędne kalorie.

Jak zrobić pompkę diamentową? 

Jak prawidłowo wykonać pompkę diamentową? Musisz przede wszystkich ułożyć dłonie na podłożu na kształt diamentu. Dużą uwagę zwróć na swoje łokcie. Musisz pilnować, aby nie rozeszły się na zewnątrz. Powinny znajdować się naprawdę blisko siebie, jeżeli zależy Ci, żeby w pełni wykorzystać to ćwiczenie.

Wykonując pompki wąskie, Twoje plecy powinny być proste. Do opuszczania na podłogę i podnoszenia ciężaru ciała wykorzystuj mięśnie ramion oraz klatki piersiowej.

Duże znaczenie ma tu także prawidłowe oddychanie, które przekłada się na jakość pompek. Gdy uginasz ciało, powinieneś wykonać wdech, następnie, gdy je prostujesz – wydech.

Jeżeli stwierdzisz po pewnym czasie, że robienie pompek wąskich nie sprawia Ci problemu, możesz je nieco urozmaicić i utrudnić np. nakładając na plecy ciężar, jakim jest plecak z książkami.

Mięśnie nóg – anatomia 

Mięśnie kończyn dolnych pełnią kluczowe role w naszym ciele. Są one niezbędne do efektywnego poruszania się, pozwalają na zginanie nóg, skoki, a także pomagają...
akademiaruchu
2 min read

Martwy ciąg

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie, które przyczynia się do ogólnego przyrostu masy mięśniowej. To nieodłączny element treningu dla wielu stałych bywalców siłowni. Zobacz więc,...
akademiaruchu
1 min read

Ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda

Ćwiczenia na dolne partie ciała stanowią jedno z największych wyzwań, co często skłania do ich pominięcia lub nieangażowania się w nie w pełni. Należy...
akademiaruchu
3 min read